Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec walki o herb Żmigrodu? Mieszkańcy spierali się z urzędem i krzyż wrócił do herbu. Teraz jest problem ze smokiem

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Sławomir Milejski - Praca własna / CC BY-SA 3.0 pl
Sprawa nowego herbu w Żmigrodzie ciągnie się od roku. Poszło o krzyż, który bez konsultacji z mieszkańcami decyzją rady miasta z herbu zniknął. Ostatecznie wrócił, choć herb znowu wygląda inaczej. Chodzi o smoka.

Nowy herb Żmigrodu

Żmigrodzcy radni miejscy przed rokiem przyjęli uchwałę zmieniającą herb, flagę i pieczęć Żmigrodu. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w herbie zabrakło nagle obecnego wcześniej krzyża, a nikt nie konsultował tego z mieszkańcami. Ci dość szybko się spontanicznie zorganizowali, by zaprotestować. O zmianie herbu dowiedzieli się bowiem z... flagi na rynku, na której zobaczyli nową koncepcję.

Burmistrz Żmigrodu Robert Lewandowski tłumaczył wówczas, że dotychczasowy herb miał liczne wady stylistyczne i wykonany był niezgodnie z prawidłami sztuki heraldycznej. Do tamtej pory żółty krzyż był widocznym i wyróżniającym elementem herbu i flagi.

- Moim zdaniem to celowe działanie burmistrza, by usunąć z herbu niewygodny krzyż. Oczywiście kontaktował się z heraldykami, którzy mówili o pewnych normach, lecz uważam, że to był tylko pretekst. Krzyż górujący z wieży nad smokiem nie pasował burmistrzowi jak i radnym. Oczywiście nie mówili tego otwarcie. A cała zmiana została wykonana po cichu bez konsultacji społecznych, bez pytania mieszkańców. Zorientowaliśmy się dopiero, kiedy zobaczyliśmy nowy herb na fladze w rynku - mówi Waldemar Wysocki, mieszkaniec Żmigrodu, były starosta trzebnicki.

Po lewej herb po zmianie bez krzyża, po prawej - ostateczna wersja herbu, z krzyżem.
Archiwum Gminy Żmigród

Po lewej herb po zmianie bez krzyża, po prawej - ostateczna wersja herbu, z krzyżem

Gdzie jest krzyż?

Grupa oburzonych mieszkańców zaczęła protestować, zainteresowały się tym media, swoją dezaprobatę wyrazili także kapłani ze Żmigrodu. Mieszkańcy zagrozili, że jeżeli krzyż nie wróci, podejmą działania, aby przygotować referendum i odwołać za jego pomocą burmistrza oraz radę miejską.

- Co ciekawe przewodniczący rady parafialnej, który jest jednocześnie przewodniczącym rady miejskiej, podpisał uchwałę, która usuwała krzyż. To dla mnie jest szczególnym skandalem - dodaje Waldemar Wysocki.

Zapytaliśmy o całą sprawę gminę Żmigród.

- Zgodnie z uchwałą przyjętą przez radnych Rady Miejskiej w Żmigrodzie w czerwcu bieżącego roku w nowym wzorze herbu wieża jest zwieńczona krzyżem. We wcześniej zaprojektowanym przez heraldyka herbie wieża była zwieńczona kulą. Taki wzór herbu został opracowany po przeprowadzonej analizie historyczno-heraldycznej. Pierwowzór stanowiła najstarsza pieczęć miejska Żmigrodu z XIV w., znana z dokumentów z początku XV w. Pieczęć przechowywana jest w Archiwum Państwowym we Wrocławiu. Ostatnia zmiana herbu stanowi odpowiedź na niezadowolenie wyrażane przez mieszkańców z herbu, w którym wieża była zwieńczona kulą. Losy żmigrodzkiego herbu na przestrzeni wieków różnie się kształtowały – krzyż pojawiał się w nim i znikał. Dla władz Żmigrodu i radnych oczywiste było, że symbole gminy nie mogą dzielić lokalnej społeczności, a wręcz przeciwnie - powinny stanowić element integrujący mieszańców z ich małą ojczyzną i jej dziedzictwem - mówi Joanna Monastyrska, sekretarz gminy Żmigród.

Burmistrz Lewandowski wystosował pismo do księży ze Żmigrodu, w którym prosi o powiadomienie o obowiązujących symbolach gminy. Czytamy tam:

"Dziękujemy za wszystkie głosy w dyskusji, zaangażowanie tak wielu środowisk w proces wyboru obowiązującego herbu i gorąco wierzy, że wersja, którą wypracowaliśmy, to optymalny projekt, które będzie elementem naszej tożsamości lokalnej i powodem do dumy dla nas wszystkich. Jesteśmy przekonani, że symbole gminy powinny łączyć i pokazywać nasze dziedzictwo, a odświeżony herb spełnia wszystkie te złożenia zgodnie z zasadami prawa i sztuką heraldyki".

A co ze smokiem?

Czyli odświeżony herb z krzyżem jednak spełnia założenia heraldyczne. Choć nie do końca spełnia oczekiwania mieszkańców.

- W starej wersji smok leżał na plecach i konał. Była to jednoznaczna symbolika, zwycięstwa dobra (grodu z krzyżem na wieży) nad złem (smok - symbol zła w chrześcijaństwie). Tutaj stwór został ożywiony. Poza tym, dach wieży zrobił się niebieski. A niebieski nigdy nie był kolorem Żmigrodu. Są nimi biały, zielony i czerwony. Nie umiem tego wytłumaczyć - oświadcza W. Wysocki.

Z kolei jakiś czas temu burmistrz Lewandowski przytacza szerokie wyjaśnienie symboliki każdego elementu herbu autorstwa dr. Gerarda Kucharskiego, który wykonał ekspertyzę historyczno-heraldyczną.

Dr Kucharski nawiązuje do symboliki chrześcijaństwa pisząc, że do wieży przyrównywana jest Matka Boża w Litanii Loretańskiej. Natomiast mówiąc o smoku stwierdza, że to baśniowy twór wyobraźni. Nie interpretuje go już w kluczu biblijnym czy chrześcijańskim przez pryzmat zła, czy czegoś wrogiego. Według autora stwór symbolizuje bogactwo, wierność, opiekę, czujność, wiedzę, męstwo wojenne, nadziemskie siły i podróże.

Krzyż wrócił, smok odżył, a czy herb uspokoi nastroje w Żmigrodzie - zobaczymy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koniec walki o herb Żmigrodu? Mieszkańcy spierali się z urzędem i krzyż wrócił do herbu. Teraz jest problem ze smokiem - Rawicz Nasze Miasto

Wróć na zmigrod.naszemiasto.pl Nasze Miasto